Da li vam je potrebna fiksna proteza?

Da li vam je potrebna fiksna proteza?

Fiksna proteza je proteza koja se koristi kod izraženih nepravilnosti. Kao što im i samo ime kaže, one su zalepljene za vaše zube. Prema dosadašnjem iskustvu, fiksne proteze su se bolje pokazale, jer je kod njih korigovanje zuba permanentno. Za razliku od fiksnih proteza, mobilne proteze se mogu skidati, i samim tim pacijent može biti neredovan u nošenju proteze. Tada naravno i rezultati izostaju.

Za nošenje fiksnog ortodontskog aparata nema gornje starosne granice. Ipak, smatra se da je najbolje vreme negde oko 13. godine života. Njenim odgovarajućim nošenjem zubi postepeno menjaju svoj položaj, da bi nakon određenog vremena poprimili pravilan niz. Nepravilan položaj zuba može dovesti do nepravilnog ugriza, kao i do govornih problema. Zato je jako bitno obratiti se na vreme stomatologu, i tada rezultati neće izostati.

Iz čega se sastoji fiksni aparat i koje vrste fiksnih proteza postoje

Fiksna proteza se sastoji iz 4 dela, a to su: bravica, prstenovi, lukovi i gumica. Fiksne proteze za ispravljanje nepravilnog zubnog položaja mogu biti regularne i lingvalne. Regularne fiksne proteze mogu biti keramičke, safirne i metalne. Lingvalne fiksne proteze se nose sa unutrašnje strane zuba, i prednost im je što su nevidljive. Krajnja odluka i izbor terapije zavisi od rendgenskih snimaka, koji su neophodni za stavljanje fiksne proteze. Bravice se lepe na zub, i nikako ne izazivaju njegovo oštećenje. Mogu biti estetske u boji zuba, ili konvecionalne, tj. metalne. Njihova vrsta se određuje prema anomaliji koja treba biti ispravljena.

Sam postupak postavljanja fiksne proteze je bezbolan. Često se proteza prvo postavlja na gornju vilicu. Nakon određenog perioda, kada se pacijent navikne na fiksnu protezu u gornjoj vilici, pristupa se postavljanju proteze na donju vilicu. Sve ovo se radi u cilju lakšeg privikavanja na protezu. Lukovi se nalaze između bravice. Njihova sila je potrebna kako bi došlo do pomeranja zuba. Zajedničkim snagama bravica i lukova dolazi do postavljanja zuba u pravilan niz. 

Cena fiksne proteze i oralna higijena

Kada je u pitanju fiksna proteza cena može varirati najpre od tipa proteze. Najjeftinije su standardne metalne fiksne proteze. Ove proteze su ujedno i najtraženije. Uglavnom se cena kreće od 500 – 800 evra po vilici. Kod ispravljanja položaja zuba fiksnom protezom cena može biti presudna, ali zato je rezultat koji dobijate vredan tog troška. 

Oralna higijena za vreme nošenja proteze, a i po njenom skidanju mora biti na visokom nivou. Temeljno čišćenje zuba i korišćenje konca za zube je od velike važnosti. Takođe se preporučuje pravilna upotreba interdentalnih četkica, kao i rastvora za ispiranje usta. Prilikom nošenja proteze, na delovima proteze se mogu zadržavati ostaci hrane, pa je zato pravilna oralna higijena  obavezna.

Šta se dešava nakon stavljanja fiksne proteze

Kao što je rečeno, sama intervencija je bezbolna. Nakon nekoliko sati od postavljanja proteze može se javiti slabiji bol, koji će nestati spontano. Preporučuje se sitnjenje hrane na manje parčiće, kao i izbegavanje lepljive hrane i semenki, jer se one mogu zadržati na zubima. U preko 90 % slučajeva pacijenti žele protezu i za gornju, i za donju vilicu. To je uvek dobra odluka, jer ukoliko mislite da vam je jedna vilica dobra, i da nema potrebe za nošenjem proteze, nakon nošenja proteze na drugoj vilici, ta vilica na kojoj nije nošena proteza može izgledati loše. Tada je uglavnom potrebno naknadno staviti fiksnu protezu na tu vilicu. Nekad je presudna i finansijska situacija, jer kod fiksne proteze cena ugradnje nije mala stavka u budžetu.

Retainer 

Rok za nošenje fiksnih proteza je od 1-2 godine, u zavisnosti koliko su zubi nepravilno raspoređeni u vilici. Tako je svaka terapija individualna, i preporučena prema opštem stanju pacijenta. Nakon skidanja fiksne proteze, preporučuje se upotreba retainera, kako bi se postignuti rezultati održali. Ukoliko se ne nose ove folije, može doći do vraćanja zuba u prvobitan položaj. Zato su važne redovne kontrole nakon skidanja fiksne proteze. 

Kod fiksne proteze cena varira u odnosu na vrstu, pa isto tako i kod retainera cena se razlikuje, u zavisnosti da li se stavlja fiksni ili mobilni retainer. Fiksni retainer se postavlja sa unutrašnje strane zuba, obično od očnjaka do očnjaka. Pored fiksnog postoje i mobilni retaineri, u vidu providne folije ili mobilne proteze. Kako su u današnje vreme ljudi previše zauzeti, sve manje vremena pronalaze za nošenje folija. Samim tim dolazi do pogoršanja postignutih rezultata.

Back to Top