Sezonski poslovi su i u Beogradu, kao i u ostatku zemlje aktuelni od početka maja pa sve do sredine oktobra, a potrebu za njima najčešće iskazuju srednjoškolci, studenti ali i nezaposleni. Ukoliko i vi spadate u navedenu grupu i primamljiva vam je mogućnost brze zarade tokom sezone, pročitajte tekst koji govori o najčešćim izborima sezonskih zaposlenja naših sugrađana.
Poslovi u poljoprivredi u okolini Beograda
Ako vas ne plaši nešto zahtevniji sezonski posao poljoprivreda ima najprofitabilnija sezonska zanimanja, koja vam u jednoj sezoni mogu napuniti novčanik većom količinom novca. Među sezonskim ubiračima je, i pored trnja i ogrebotina, najzanimljivije branje bobičastih plodova pa se najzanimljivije berba malina, i duplo plaćenija, berba borovnica.
Vlasnici voćnjaka za branje malina, kupina, jabuka, breskvi nude dnevnice od 1.800 do 2.300 dinara, a sredinom jula kreće berba borovnica koja je dnevno plaćena i do 4.000 dinara. Za berače je obezbeđen smeštaj, koji dele s kolegama, i hrana. Ovih poslova najviše ima u Arilju, Ivanjici, Guči, Kosjeriću, dok je za branje jabuka i breskvi popularan Boleč.
Rad u hladnjačama za najizdržljivije
U periodu dok su aktuelni poslovi branja sezonskog voća, otvara se i potreba za radnicima u hladnjačama, na preradi svežeg i zamrznutog voća. Radnici vrše utovar i prebiranje voća i vrše poslove magacionera u hladnjači gotovih proizvoda, skladišteći gajbice i pakujući voće u pakete.
Za rad u hladnjačama obično se odlučuju muškarci ili izdržljivije žene. Za celodnevno stajanje na nogama, udobne patike su osnovna oprema, a u hladnjaču nećete moći ni bez jakne i kape.
Pomoćni radnici na građevini
U radna mesta na građevini koja su preko leta otvorena za prijem dodatnih članova spadaju putari, pružni radnici, radnici za mašinsko malterisanje, zidari, tesari, armirači, fasaderi, montažeri skela i instalateri.
Pošto građevinska sezona traje relativno dugo, posla u ovoj oblasti ima dovoljno ali je za obavljanje ovako zahtevnih fizičkih poslova potrebna odgovarajuća zdravstvena sposobnost, dok se kvalifikacije manje dovode u pitanje. Dnevnice za fizički rad na gradilištu iznose 2.000 ili 3.000 dinara.
Konobari, šankeri i kuvari u deficitu
Konobari i kuvari postali su najtraženija zanimanja tamo gde ugostiteljstvo u Srbiji ostvaruje i najveće prihode, gde spada i Beograd. Sezonski poslovi za konobare, šankere i kuvare u Beogradu funkcionišu tako što sezonci treba da popune mesta regularnih radnika restorana koji su tokom sezone otišli da rade u inostranstvo. Čak i inače, van sezone, na vratima lokala često se mogu pronaći oglasi o potrebnim radnicima.
Plate konobara u restoranima kreću se od 30.000 do 50.000 dinara, uz to treba dodati i bakšiš koji zna da bude i veći od plate. S druge strane, dobar deo restoranskog osoblja, a pre svega konobara nije prijavljen i radi na crno, što obeshrabruje ljude da se bave ovim poslom.
Spasioci prolaze posebne obuke
Sezonski spasilac je poslednju deceniju postalo prilično popularno zanimanje među mladima, zahvaljujući serijam i filmovima. Da bi postao spasilac na bazenima ili na Adi, može se prijaviti svako stariji od 16 godina. Pre nego što započnu obuku, kandidati moraju proći lekarski pregled i test iz dve plivačke discipline, ronjenja, načine spasavanja, pravila ponašanja, etiku.
Recepcioneri sa poznavanjem engleskog
Sezonski poslovi recepcionera podrazumevaju ispomoć stalnom osoblju tokom sezone kada je turista u gradu mnogo više. Osim motela, hotela i restorana, pozicije na recepcijama otvorene su i u nekim teretanama, a za obavljanje tog posla obično se traži i tečno poznavanje nekog stranog jezika, najpre engleskog.
Operateri u call centru, kladionici, slot klubu
Operateri na računarskim sistemima ili telefonu u call centru i u kladionici plaćeni su u proseku 350 dinara po satu. Call cetri često rade na procenat pa vam savetujemo da proverite da li je plata fiksna ili i vas čeka muka sa deset uzastopnih zalupljenih slušalica, bez dinara zarade.
Posao u kladionicama i slot klubovima je u zavisnosti od radnog mesta i nivoa odgovornosti, u današnjim uslovima dobro i redovno plaćen. Zbog prirode posla, postoji mogućnost brzog napredovanja ukoliko ste vredni, pouzdani, tačni, svestrani i imate dobru komunikaciju sa klijentima.
Promoteri, hostese i anketari
Promocije i dešavanja se održavaju po celom gradu, sa nebrojeno brendova i u velikom broju najatraktivnijih lokala, pa je potreba za radnicima u ovoj vrsti posla relativno uvek aktuelna. Promoterski angažmani su studentima često zanimljivi i zato što na taj način mogu dobro da zarade, a da izbegnu radno vreme od punih osam sati.
U Beogradu, satnica promotera ili hostese se kreće od 200 do 600 dinara. Anketari recimo, zarađuju oko 150 dinara na sat, a toliko zarade i sezonci koji lepe deklaracije u maloprodajnim radnjama.
Posao bebisiterke za odgovorne devojke
Zarada jedne devojke koja brine o mališanima po satu iznosi oko 300 dinara, radnim danima. Vikendom, ili za brigu o više dece – tarifa raste. Iako se devojke najčešće odlučuju da za svoj rad naplaćuju po satu, ima i onih koje se odlučuju da angažovanje naplate na mesečnom nivou. Osoba koja bi radila kao dadilja detetu treba da bude odgovorna, organizovana, dobra sa decom i strpljiva.
Sezonski poslovi su idealna prilika da tokom letnjih (ili zimskih) raspusta i odmora od ispita zaradimo neki novac i idealna su prilika za mlade da osete kako izgleda život odraslih. Tako sezonski poslovi, osim novčanih pogodnosti, imaju i, mnogo bitniju, vaspitnu funkciju.